Kadın Hastalıkları ve Doğum, Tüp Bebek ve Genital Estetik Uzmanı Op. Dr. Erhan Karaalp, gebelik döneminde oluşan çatlaklar hakkında merak edilen soruları ve bilinmeyenleri anlattı.

Hamilelik sürecinde anne adaylarının en çok şikayet ettiği konulardan biri; karın, göğüs, bel ve kalça bölgelerinde görülen çatlaklardır.

Özellikle gebeliğin son 3 ayında yoğun olarak görülen çatlaklar, erken dönemde pembe ve mor renklerde görülürken, sonrasında beyaz halini alır. Anne adaylarının sıklıkla rahatsızlık duydukları deride görülen bu değişimler, çeşitli bakım yöntemleri ve yaşam tarzında yapılacak değişiklerle en aza indirgenebilir. 

Hormonal değişimler, derinin gerilmesi ve kilo artışına bağlı olarak gelişen bu çatlaklar, ani ya da olması gerekenden fazla kilo alanlarda daha yoğun olarak görülmektedir. Bu faktörlerin yanı sıra, genetik yapının da çatlak oluşumunu artıran en önemli nedenlerden biri olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü; gebelik sürecinde dikkat etmesine rağmen çatlaklarla yoğun olarak karşılaşan anne adayları olduğu gibi bir ürün kullanılmaması ya da destek alınmamasına rağmen vücudunda hiç çatlak oluşmayan kadınlar da vardır.

Her ne kadar çatlak oluşumları biyolojik nedenlere ve değişimlere bağlı olsa da yaşam tarzımız ve beslenme alışkanlıklarımız da bu süreçte önemli bir yer ediyor. 

Hamilelik sürecinde anne adaylarının en çok şikayet ettiği konulardan biri; karın, göğüs, bel ve kalça bölgelerinde görülen çatlaklardır.

Bol Su Tüketimi, Düzenli Uyku ve Kilo Kontrolü…

Çatlak oluşumuna önlem olarak neler yapılması konusuna değinirsek eğer, özellikle gebelik süresince bol su tüketmeli ve uyku düzeni korunmalıdır. Su içmek, deri elastikiyetini artırarak çatlak oluşumunu azaltmaktadır. Bunun yanı sıra hem sağlıklı bir hamilelik geçirmek hem de çatlak oluşumunu önlemek için dengeli kilo alımına dikkat edilmesi gerekir. 

Hamilelik süresince bebeğin besleneceği ve yeterli vitaminlerin alınacağı şekilde öğün tüketmek her zaman daha sağlıklıdır. Çok yemek yemek, bebeğin daha çok besleneceği anlamına gelmez Sebze ve meyve tüketmek, çay ve kahve tüketimini en azda tutmak hem bebeğin sağlığı hem de çatlak oluşmasını en aza indirgemek için önemlidir.

Bunların yanı sıra çeşitli dermatolojik ürünler ve destek bakımlarıyla çatlakların etkisi azaltılabilir.  Özellikle 16. Haftadan sonra cilt tipine göre kullanılan losyonlar, A vitamin türevi ve hm cilt nemini sağlayacak hem de çatlak oluşumunu önleyecek krem ve yağlar , peelingler ile çatlak oluşumu mümkün olduğunca engellenebilir.